Camozzi Pneumatic Piston Rod Cylinder - 63MP2C063A0320 63 mm Bore, 320 mm 63 Series
RS Stock No.: 594-680Brand: CamozziManufacturers Part No.: 63MP2C063A0320
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
Camozzi
Series
63
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Model Number
63MP2C063A0320
Bore Size
63mm
Cushioning Type
Cushioning on Both Ends
Body Material
Aluminium
Stroke Length
320mm
Maximum Operating Pressure
1 bar
Maximum Piston Speed
1000mm/s
Piston Rod Gender
Male
Minimum Operating Temperature
50°C
Piston Rod Thread Size
3/8 in G
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
ISO 15552, ATEX
Country of Origin
Italy
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical Document
Specifications
Brand
Camozzi
Series
63
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Model Number
63MP2C063A0320
Bore Size
63mm
Cushioning Type
Cushioning on Both Ends
Body Material
Aluminium
Stroke Length
320mm
Maximum Operating Pressure
1 bar
Maximum Piston Speed
1000mm/s
Piston Rod Gender
Male
Minimum Operating Temperature
50°C
Piston Rod Thread Size
3/8 in G
Maximum Operating Temperature
150°C