Macronix NOR 64 MB Serial Flash Memory 8-Pin SOP, MX25L6406EM2I-12G
RS Stock No.: 914-0671Brand: MacronixManufacturers Part No.: MX25L6406EM2I-12G
brand-logo
View all in Flash Memory
Technical Document
Specifications
Memory Size
64MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
Serial
Package Type
SOP
Pin Count
8
Mount Type
Surface
Cell Type
NOR
Minimum Supply Voltage
2.7V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
5.33mm
Height
1.91mm
Standards/Approvals
RoHS
Number of Bits per Word
2
Series
MX25
Number of Words
32M,64M
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Serial NOR Flash Memory, Standard Serial Interface, MX25xxx06 Series
Serial NOR Flash Memory, Standard Serial Interface, MX25xxx06 Series Macronix MX25xxx06 series provides Standard Serial Interface Single or Dual Input/Output. The power supply is 3 V or 2.5 V single operating voltage. Program/erase commands can be executed on 4 KB sectors and 64 KB blocks.
Flash Memory, Macronix
Click here to find out more
View all in Flash Memory
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Memory Size
64MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
Serial
Package Type
SOP
Pin Count
8
Mount Type
Surface
Cell Type
NOR
Minimum Supply Voltage
2.7V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
5.33mm
Height
1.91mm
Standards/Approvals
RoHS
Number of Bits per Word
2
Series
MX25
Number of Words
32M,64M
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details