Microchip ATTINY85-20SF, 8 bit AVR, ATTINY85 Microcontroller, 20 MHz, 8kB FLASH, 8-Pin SOIC
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATTINY85
Package Type
SOIC
Mount Type
Surface
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
1.91mm
Length
5.35mm
Standards/Approvals
REACH, RoHS3
Minimum Supply Voltage
5.5V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
4 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
ATTINY85
Package Type
SOIC
Mount Type
Surface
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
1.91mm
Length
5.35mm
Standards/Approvals
REACH, RoHS3
Minimum Supply Voltage
5.5V