PIC16F1509
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
14kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
18
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
26.92mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
12 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC16F1508/1509 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack
16 MHz Internal Oscillator – Selectable Frequency Range 16 MHz to 32 kHz
18 I/O Pins
XLP Technology
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Programmable Low Power Brown-Out Reset (LPBOR)
Extended Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
In-Circuit Debug (ICD)
Peripherals
12 Channel 10-bit Analogue to Digital Converter (ADC)
5-bit Digital to Analogue Converter (DAC)
Two Comparators
Voltage Reference
Two 8-bit Timers
One 16-bit Timer
Four 10-bit PWM Modules
Master Synchronous Serial Port (MSSP) with SPI and I2C
Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART)
Four Configurable Logic Cell (CLC) Modules
Numerically Controlled Oscillator (NCO)
Complimentary Waveform Generator (CWG)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Standard
5
P.O.A.
Standard
5
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Series
PIC16F1509
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
14kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
18
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
26.92mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
12 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack