Nichicon 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - UCD1E680MCL1GS
RS Stock No.: 715-1275Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCD1E680MCL1GS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
CD
Product details
CD Series Low Impedance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA