onsemi ESD9L3.3ST5G 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 0.15 W, 2-Pin SOD-923
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
4.8V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
3.3V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
0.15W
Clamping Voltage VC
9V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm
Standards/Approvals
No
Series
ESD9L
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
ESD Protectors, ON Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, ON Semiconductor
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
4.8V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
3.3V
Pin Count
2
0.15W
Clamping Voltage VC
9V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
1A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm