Panasonic 470 μF Capacitor 16 V dc - ECA1CAM471X
RS Stock No.: 865-0634Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CAM471X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
16 V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Ripple Current
440mA
Tolerance
±20 %
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
16 V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Ripple Current
440mA
Tolerance
±20 %
Series
AMX
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%