Panasonic 33 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HHG330 Radial Lead
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%