Panasonic 100 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - ECA2DM101 Radial Lead
RS Stock No.: 867-6712Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2DM101
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
P.O.A.
Each (In a Pack of 2) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%