Panasonic 330 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - ECEA0JKS331 Radial Lead
RS Stock No.: 116-773Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEA0JKS331
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series