Panasonic 10 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEAGA1H100 Radial Lead
RS Stock No.: 414-9187Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1H100
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Click here to find out more
You may be interested in
P.O.A.
Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Product details
GA Series
7 mm height