Panasonic 47μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EEE-1HA470XP
RS Stock No.: 807-7963Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEE-1HA470XP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 7.7mm
Length
7.7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
105mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
S(V)
Country of Origin
Japan
Product details
VS Series
Panasonic S Series Type V electrolytic capacitors feature endurance of 2000 hours at +85°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 47 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder 500
P.O.A.Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 900) (Exc. Vat)
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 7.7mm
Length
7.7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
105mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
S(V)
Country of Origin
Japan
Product details
VS Series
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Applications