Panasonic 2700 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC0J272S Radial Lead
RS Stock No.: 315-0265Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC0J272S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
43mΩ
Series
FC
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
43mΩ
Series
FC
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF