Panasonic 6800 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC0J682 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0300Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC0J682
Capacitance
6800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
18mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Click here to find out more
You may be interested in
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
6800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
18mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF