Panasonic 180 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFC1A181 Radial Lead
RS Stock No.: 571-739Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A181
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
350mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
350mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF