Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFC1C332 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0502Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C332
Capacitance
3300μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Click here to find out more
You may be interested in
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
3300μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF