Panasonic 1500μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H152L
Capacitance
1500µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 35.5mm
Height
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.79A
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
25mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Click here to find out more
You may be interested in
Radial Al electrolytic cap,1500uF 50V
P.O.A.Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1500µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 35.5mm
Height
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.79A
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
25mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Applications