Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H471L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF