Panasonic 12 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC2A120 Radial Lead
RS Stock No.: 572-237Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC2A120
Capacitance
12μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
1.8Ω
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
P.O.A.
Capacitance
12μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
1.8Ω
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF