Panasonic 1200 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1A122 Radial Lead
RS Stock No.: 526-1121Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1A122
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
120μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
120μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V