Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Alternative
Find out more
P.O.A.
Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
P.O.A.
Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Select packaging type
Select packaging type
Alternative
Find out more
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V