ROHM 30 V 2 A Rectifier & Schottky Diode Schottky 2-Pin PMDE RBR2VWM30ATR
RS Stock No.: 235-2719Brand: ROHMManufacturers Part No.: RBR2VWM30ATR
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
Maximum Continuous Forward Current If
2A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
30V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
30A
Peak Reverse Current Ir
50μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.53V
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (On a Reel of 3000) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
2A
30V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
30A
Peak Reverse Current Ir
50μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.53V
Maximum Operating Temperature
150°C