RS PRO HFS5004C1 Series White 1.5 mm² Hook Up Wire, 16 AWG, 4, 100 m, Thermoplastic
RS Stock No.: 606-105Brand: RS PRO
brand-logo
View all in Hook Up Wire
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Cross Sectional Area
1.5 mm²
Product Type
Hook Up Wire
Jacket Colour
White
American Wire Gauge
16AWG
Core Strands
4
Cable Length
100m
Voltage
500V
Maximum Operating Temperature
70°C
Conductor Material
Annealed Copper
Minimum Operating Temperature
-15°C
Standards/Approvals
Cable Type
Hookup
Jacket Material
Thermoplastic
Fire Behaviour
Acid Gas Emission
Series
HFS5004C1
Country of Origin
United Kingdom
View all in Hook Up Wire
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Cross Sectional Area
1.5 mm²
Product Type
Hook Up Wire
Jacket Colour
White
American Wire Gauge
16AWG
Core Strands
4
Cable Length
100m
Voltage
500V
Maximum Operating Temperature
70°C
Conductor Material
Annealed Copper
Minimum Operating Temperature
-15°C