SICK CQF16-06ENSEW1 Block Proximity Sensor CQF 6 mm NPN 100mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 213-1723Brand: SICKManufacturers Part No.: CQF16-06ENSEW1
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP67
Length
34mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
Cable
Housing Material
Plastic
Width
16mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
6mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Switching Current
100mA
Output Type
NPN
Depth
8mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
CQF
Country of Origin
Lithuania
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP67
Length
34mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
Cable
Housing Material
Plastic
Width
16mm
Maximum Supply Voltage
30V
Maximum Detection
6mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Switching Current
100mA
Output Type
NPN
Depth
8mm
Maximum Switching Frequency
10Hz