SICK IME12-04BPSVC0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IME 30V 4 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3464Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-04BPSVC0K
Thread Size
M12 x 1
Length
46mm
Terminal Type
4-Pin
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Series
IME
Switching Current
200mA
P.O.A.
P.O.A.
Thread Size
M12 x 1
Length
46mm
Terminal Type
4-Pin
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Series
IME
Switching Current
200mA