TE Connectivity 20 Ω Wirewound Wirewound Resistor 4 W 0.05 % EP4WSS20RJ
RS Stock No.: 272-2527Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP4WSS20RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
20Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Ammo Pack
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
15.5mm
Diameter
5.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.7mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
20Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Ammo Pack
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
15.5mm
Diameter
5.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.7mm