TE Connectivity 4.7kΩ Wire Wound Resistor 9W ±5% EP9WS4K7J
RS Stock No.: 762-9608Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP9WS4K7J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7kΩ
Power Rating
9W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
EP(Small)
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+155°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Thailand
Product details
EP(Small) Series Anti Surge Resistor, Axial
Power rating 1W to 10W
Smaller in size than the standard series for the same power rating
Specially designed and tested for Surge Imunity
Flame resistant coating
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
P.O.A.
Specifications
Resistance
4.7kΩ
Power Rating
9W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
EP(Small)
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+155°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Thailand
Product details
Power rating 1W to 10W
Flame resistant coating