TE Connectivity HSA251R0J, 1 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5019Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA251R0J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Tray
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
Technology
Wirewound
Automotive Standard
No
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS25 1R J 5 %
P.O.A.Each (Exc. Vat)
RS PRO, 1 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS25 1R J 5 %
P.O.A.Each (Exc. Vat)
Technical Document
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Tray
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
Technology
Wirewound
Automotive Standard
No
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter
Arcol HS25 1R J 5 %