TE Connectivity 15 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % SBCHE615RJ
RS Stock No.: 206-0824PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE615RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Box) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial