Vishay 330μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - MAL203851331E3
RS Stock No.: 684-2015PBrand: VishayManufacturers Part No.: MAL203851331E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
330µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3500h
Ripple Current
585mA
Series
038 RSU
Leakage Current
165 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
China
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Bag) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
330µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3500h
Ripple Current
585mA
Series
038 RSU
Leakage Current
165 μA
Tolerance
±20%