Littelfuse SMCJ30CA 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-214
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
30V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
48.4V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
31A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.417mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
No
Series
SMCJ
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
No
Product details
TVS Diodes SMT Bidirectional 1500W, SMCJ Series, Littelfuse
Transient Voltage Suppressors, Littelfuse
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
30V
Pin Count
2
1.5kW
Clamping Voltage VC
48.4V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
31A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.417mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
Series
SMCJ
1μA
Automotive Standard
Product details